CENTR x HYROX löpband
CENTR x HYROX Perform Treadmill är ett motorlöst, kurvat löpband utvecklat för HYROX-atleter. Med magnetiskt motstånd och ett greppvänligt multihandtag kan du träna löpning, sled push och sled pull på samma sätt som i tävlingen – utan behov av elektricitet.
Populärt inom CENTR x HYROX löpband
-
CENTR x HYROX Hyrox Perform Tread, Löpband
69999 kr
Läs mer härCENTR x HYROX Perform Treadmill är ett motorlöst löpband, designad för atleter och utvecklad för maximal prestanda. Dess kurvade design främjar korrekt löpteknik, medan den dämpande, stötdämpande ytan ökar uthållighet och styrka - perfekt för att bemästra dina träningspass och förbättra din smidighet. Med ett multiläges-handtag kan användaren enkelt växla mellan fri löpning eller gång och en simulerad slädskjutning och släddragning med motstånd. Löpbandet har 8 nivåer av magnetiskt motstånd för att intensifiera din träning. Dess bakgrundsbelysta LED-display visar viktiga data som hastighet, motstånd, distans, watt, puls, tid och förbrända kalorier. Den trådlösa Bluetooth-pulsmottagaren ger exakt övervakning när den är ansluten till en kompatibel enhet (säljs separat). Detta självdrivna löp
Löpmomentet i HYROX
Löpningen är navet i HYROX-formatet. Varje tävling består av åtta stycken 1-kilometersintervaller som löps mellan de olika stationerna. Det innebär totalt 8 km löpning, där tempoväxlingar och återhämtning spelar lika stor roll som ren fart. Eftersom varje station bryter rytmen behöver du snabbt hitta tillbaka till ett effektivt steg – något som många atleter tränar specifikt inför.
HYROX-löpning liknar inte traditionell distansträning. Här handlar det om att växla mellan hög puls, tunga moment och direkt övergång till löpning. Det gör löpteknik, stabilitet och förmågan att hålla tempo under trötthet till avgörande faktorer.
På tävling springer man aldrig på löpband, utan på en inomhusbana i arenan. Däremot används curved, motorlösa löpband ofta i HYROX-träningen eftersom de gör det lättare att växla mellan löpning och styrkemoment, och de återskapar känslan av att springa med hög puls och trötta ben. Det är också därför CENTR tagit fram ett officiellt HYROX-löpband – för att ge atleter en träningsmiljö som efterliknar tävlingen så nära som möjligt.

